Göz Alerjisinde Bu 8 Maddeye Dikkat Edin!

Göz alerjisi mevsimi geldi çattı. Özellikle polen ve tozlu ortamlara yönelik alerjiniz varsa, alerjinizin sürekli tetiklendiği ilkbahar ve yaz aylarında göz sağlığınıza her zaman olduğundan daha çok dikkat etmeniz gerekiyor.

Göz Alerjilerinin Nedenleri

Göz alerjileri genellikle çeşitli durumlarla tetiklenebilir. Örneğin, ev hayvanlarının tüyleri, ev tozu, polenler, duman, parfüm ve hatta bazen yiyecekler göz alerjilerine neden olabilir.

Hayvan tüyleri ve tüy döküntüleri de göz alerjilerine neden olabilen önemli bir alerjendir. Kediler, köpekler ve diğer evcil hayvanlar tüy dökme eğilimindedir ve bu tüyler alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Polenler genellikle havada taşınır ve özellikle ilkbahar ve yaz aylarında havada daha yoğun olabilirler. Bu nedenle, polenler mevsimsel alerjik reaksiyonların yaygın bir nedenidir.Ev tozu akarları da göz alerjilerine neden olan önemli bir alerjendir. Bu mikroskobik canlılar, evlerimizin tozunda bulunur ve ev eşyalarının ve yatakların içinde yaşarlar. Ev tozu alerjisi olan kişiler, bu tozları soluduklarında veya gözlerine temas ettiklerinde alerjik reaksiyonlar yaşayabilirler.

Bu alerjenlerle temas etmek veya solunumu, gözlerde kaşıntı, sulanma, kızarıklık ve rahatsızlık gibi alerjik semptomların ortaya çıkmasına yol açabilir. Bu nedenle, alerjenlere maruz kalındığında veya semptomlar ortaya çıktığında dikkatli olmak ve gerektiğinde uygun tedaviyi aramak önemlidir.

Göz alerjisi kronik bir rahatsızlık olduğu için belli dönemlerde kendini tekrar eden bir döngüye sahip.

Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tayfun Bavbek; “Özellikle göz alerjisi rahatsızlığınız varsa; mart ayından eylül ayına kadar geçen sürede yani ilkbahar ve yaz aylarında, göz sağlığınıza dikkat etmeniz büyük önem taşıyor. Alerjik konjonktivit olarak da biliniyor ve oldukça yaygın bir rahatsızlık. Yetişkinlerde de çocuklarda da benzer semptomlarla öne çıkıyor fakat bulaşıcı olmadığını belirtmekte fayda var” dedi.

Göz Alerjilerinin Belirtileri

 • Gözlerde kaşıntı ve yanma hissi,
 • Gözlerin kızarması ve sulanması,
 • Gözlerde şişlik ve tahriş,
 • Işığa karşı hassasiyet,
 • Gözlerde bulanık görme.

Gözlerde alerjiye neden olan durum tespit edilemediğinde, alerjik reaksiyonun daha da şiddetlenebileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Tayfun Bavbek, “Göz alerjisi kronik bir rahatsızlık. Belli dönemlerde kendini tekrar eden bir döngüye sahip. Gözlerde alerji olan bireylerde burun alerjileri de görülebiliyor. Burnun kaşınması, tıkanması ve hapşırma gibi belirtiler oluşsa da bu durum, genellikle mevsimsel alerjilere bağlı geçici bir süreç. Bu rahatsızlığın en sık karşılaşılan belirtileri ise gözde kızarma, şişme, kaşıntı, yanma, sulanma ve ışığa duyarlılık” açıklamasında bulundu.

Göz Alerjilerinde Tedavi Süreci

 • Göz Damlaları: Göz alerjilerinin belirtilerini hafifletmek için göz damlaları kullanılabilir. Bu damlalar kaşıntıyı ve sulanmayı azaltabilir.
 • Göz Kapağı Temizliği: Göz alerjileri, alerjenlerin göz kapaklarında birikmesine ve gözlerin tahriş olmasına neden olabilir. Göz kapağı temizliği yaparak bu alerjenlerin uzaklaştırılmasını sağlayabiliriz.
 • Alerjenlerden Kaçınma: Mümkünse, göz alerjilerine neden olan alerjenlerden kaçının. Polenlerden veya ev tozu akarlarından kaçınmak için uygun önlemler alınabilir.

Bu sürecin tedavisinde kullanılan en başarılı yöntemin göz damlaları olduğunu ifade eden Bavbek, “Alerjisi olan bireyler, rahatsızlıkları artmaya başladığı andan itibaren günde ortalama 4 kez damla kullanmalı. Çok ağır vakalarda danışanlarımızın kortizon kullanmaları da gerekebiliyor. Ama yan etkileri çok fazla olduğu için, bu ilacı bireyler kendi başlarına kullanmamalı. Göz doktorunun yakın takibi ve kontrolü ile ilerlenmesi gerekiyor. Burada önemli olan nokta ise bu tip ilaçların sadece belirtileri ortadan kaldırması… Kronik bir rahatsızlık olduğu için göz alerjisi belli dönemlerde tekrar şiddetlenebiliyor” dedi.

göz alerjisi

Göz alerjisinde nelere dikkat edilmeli?

 • Polene alerjiniz varsa, havadaki polen miktarının en yüksek olduğu dönemlerde dışarı çıkmamaya özen gösterin.
 • Özellikle yaz döneminde dışarıya çıkarken gözlüğünü ve şapkanızı yanınızdan ayırmayın.
 • Evinizde ve arabanızda pencereleri kapalı tutun ve klima kullanın. Bu sayede iç mekanlarda polene ve diğer tahriş edici etmenlere maruz kalma seviyenizi düşürebilirsiniz.
 • Alerjik bünyeli bireylerin, evlerinde kullandıkları klimaların kontrol ve temizliğini düzenli aralıklarla yaptırmaları büyük önem taşıyor.
 • Küflü ortamlar, göz alerjisini tetikleyen bir diğer unsur. Bu nedenle bodrum katı, banyo ve mutfak gibi rutubetin yüksek olduğu alanları sık sık temizleyin. Nem giderici cihazlarla ortamı, göz sağlığınız için daha uygun hale getirebilirsiniz.
 • Yatak odanızda mutlaka antialerjik nevresim takımları kullanın.
 • Göz alerjinizi kedi-köpek tüyü tetikliyorsa, ev hayvanlarınızı mümkün olduğu kadar evin dışında tutmaya gayret edin.
 • Göz alerjiniz başladığında gözlerinizi asla ovalamayın. Aksi takdirde tahrişi daha da artırmış olursunuz. Bu noktada yapmanız gereken tek şey, göz hekiminizin vermiş olduğu göz damlasını kullanmak.

Online Randevu Oluşturun

Kolay bir şekilde randevu oluşturmak için aşağıdan randevu formunu doldurabilir ya da buraya tıklayarak Whatsapp'tan iletişim kurabilirsiniz.


  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir